//function wptheme_stat() { // ?> // // 60 fotografií ze starých hřišť, u kterých se divíme, jak jsme mohli přežít dětství - carloskonig.com

60 fotografií ze starých hřišť, u kterých se divíme, jak jsme mohli přežít dětství

60 fotografií ze starých hřišť, u kterých se divíme, jak jsme mohli přežít dětství


Pokud jste vyrůstali v 60., 70. nebo 80. letech, víte z první ruky, jak rychle čas letí. Tuto pravdu podtrhuje mnoho činností a jednou z nich je i to, jak se změnila dětská hřiště. Popravdě řečeno, některá stará a zastaralá hřiště z těchto dob jsou přímo nebezpečná.

Našli jsme pro vás více než 60 obrázků, díky kterým si uvědomíte, jak se doba změnila, a u některých z nich se vám možná vrátí vzpomínky.

Zde je 60 obrázků “ne tak bezpečných” dětských hřišť z minulosti

Ach, být zase mladý…

Pokud jde o dětská hřiště v minulosti, spousta vybavení byly jen kusy kovu, které vytvarovali do podoby něčeho, na čem si děti mohou hrát. Jen se podívejte na tohle s dírou uprostřed, ví vůbec někdo, co to je?

Pokud jste dost staří na to, abyste si pamatovali čarodějnické klobouky na dětských hřištích, pak jste si určitě hráli na spoustě takových klobouků. Podívejte se na to, nevypadá to ani jako něco, k čemu by se děti měly přibližovat, natož si na tom hrát.

IMG_7986 Historická atrakce na dětském hřišti: čarodějnický klobouk

Zvířecí houpačky jsou podle mě nejlepší. Pamatuji si, jak jsem chodila do parku a vždycky jsem si vybrala svou oblíbenou žirafu, na které jsem se houpala. Jak ten čas letí, to byly časy

Flickr – Nels Olsen

Kdysi to vypadalo, že cokoli, co se točí, se hodí na dětské hřiště. Nezáleželo ani na tom, jak potenciálně nebezpečné točící se zařízení bylo, prostě věděli, jak moc se dětem líbí, když se jim točí hlava.

Pokud jde o nostalgii na dětském hřišti, houpačka z pneumatik vždycky vyvolá ty krásné vzpomínky… Tedy pokud jste nebyli dítě, které z ní vyletělo, pak to ve vás pravděpodobně vyvolá posttraumatickou stresovou poruchu.

Opičí dráhy jsou další částí starého vybavení dětských hřišť, které v lidech vyvolává úžasné, ale i děsivé vzpomínky. Stačilo, aby vám trochu uklouzly prsty, a sjeli jste dolů. Ty zahnuté byly ještě horší, protože vybízely k přelézání a to také nešlo tak dobře.

Flickr – Nels Olsen

Každé dítě milovalo tato plovoucí kola a byla to paráda, dokud to nejelo příliš rychle a neshodilo vás to. Tohle je sice mimo provoz, ale vzhledem k okolnostem vypadá pořád docela dobře.

8. Ať už je to cokoli…

Tohle jsem ještě nikdy neviděl, ale vzhledem k tomu, že je to potenciálně nebezpečné, dostalo se to na náš seznam. Hádám, že se máš při běhu po hlavni držet té horní části? Do toho, vy první, dejte mi vědět, jak vám to dopadlo.

Děsivé skluzavky z dávných dob mají různé tvary a velikosti a u některých z nich je děsivé to, jak vypadají. Tahle příšerná skluzavka nevypadá tak rychle, ale jsem si docela jistý, že vyděsila nejedno batole.

Pokud jde o nebezpečné vybavení dětských hřišť z minulosti, kovové schůdky byly jejich velkou součástí. Stačilo drobné uklouznutí nohy a člověk si narazil holeně a křičel bolestí. Hodně štěstí, když na ně půjdete mokří, věřte mi, ani to nezkoušejte.

Taková malá kovová sklíčka jsou ošidná, co by se mohlo pokazit, že? Špatně! Malá kovová skluzavka může vypadat neškodně, ale když na ni vyjedete, když je venku horko, budete mít na zadku popáleniny třetího stupně.

Houpání na stejné houpačce jako nejlepší kamarádka bylo pro děti něco jako právo přechodu. Nepřemýšleli jste o tom, jak nebezpečné to může být, byla to příliš velká zábava, než abyste se o to starali. Líbí se mi titulek k tomuto snímku: “V dobách, kdy ještě obavy o bezpečnost nezbavily děti nezávislosti, dobrodružství a objevování.

13. Dvojitý holandský skok přes švihadlo

Každé dítě se alespoň pokusilo o dvojí skok přes švihadlo, ale některým z nás to moc nešlo. Pokud jste byli opravdu špatní jako já, lano vám zachytilo nohy a vy jste spadli dolů.

Dvojitá holandština III

14. Starý dobrý kolotoč

V posledních letech se lidé stávají virálními za to, že s terénními motorkami tahají takové věci, až z nich někdo vyletí, ale nebyli to první odvážlivci na kolotoči. Kdysi jsme se na nich stahovali z kůže, až jsme zvraceli, a pak jsme nasedli a točili se dál. Člověk z nich měl takovou závrať, že z nich pravidelně létal.

Reddit – r/nostalgia

O faktoru popálení, který tyto kovové skluzavky provází, jsme již hovořili, ale když jsou vysoké, přidává to jen další vrstvu nebezpečí. Když se k tomu přidá dlouhá fronta dětí čekajících, až na ně přijde řada, někdo z vrcholu určitě spadne.

Reddit – r/nostalgia

Už jen při pohledu na tohle se mi vrací děsivé vzpomínky a je snadné pochopit proč. Jako dítě jste samozřejmě chtěli vylézt na vrchol, ale jakmile jste se tam dostali, bylo dvakrát tak děsivé sejít dolů. Kdybyste ztratili nervy a spadli, narazili byste cestou dolů do všech tyčí. Měl bych to vědět, udělal jsem to víckrát.

Reddit – @r/nostalgia

Tady je další, která je nebezpečná svou výškou, ale jsou zatraceně zábavné. Na rozdíl od opičích dráh v kleci, pokud jste se propadli poté, co jste se dostali na vrchol, cestou dolů jste do ničeho nenarazili. Pád byl sice stále nebezpečný, ale zdaleka ne tak bolestivý.

Reddit – r/nostalgia

Tenhle obrázek mě rozesmál a taky mě přiměl vzpomenout si na všechny děti, které si na houpačkách zlomily kosti. Zlatým pravidlem na těchto věcech bylo nikdy nenastupovat k někomu, kdo váží víc než vy, i kdyby to bylo jen o kousek. Pokud jste to udělali, většinou vás to vystřelilo rovnou do vzduchu.

Lanové houpačky jsou tak zábavné, že už jen při pohledu na ně máte chuť se zhoupnout do řeky. Tahle sice není dětské hřiště, ale dětem přináší tolik bolesti, ale i štěstí, a to už od dob, kdy lana existují. Takže není třeba říkat, že se dostalo na seznam.

20. Kruhová kladina

Viděl jsem jeden z nich a let, a opravdu slouží žádný účel, kromě chůze na nich tak dlouho, jak můžete vidět, kdo má největší rovnováhu. Taky je docela zábavné z nich skákat, když měříte jen metr a půl.

Facebook – Tallinna Kesklinna Valitsus

21. Neztrácejte půdu pod nohama…

Tady je jeden, který se moc často nevidí a který byste dnes na dětském hřišti nejspíš neviděli. Jakmile se rozběhnete po kruhové části, tak prostě raději neztraťte půdu pod nohama. A taky se to musí líbit dětem, jen se podívejte, jak je opotřebovaná tyč, které se držíte.

Tahle skupinová houpačka z dávných dob vypadá prostě děsivě, dokážete si představit, že by z ní děti začaly létat? Určitě se to tenkrát stalo, a nejspíš víckrát.

YouTube – Luth Luther

Smyslem májky je chytit se co nejpevněji, zatímco se houpete velkou rychlostí. Pokud máte štěstí, nerozjede se tak rychle, abyste se udrželi, ale ne vždy to tak funguje

Reddit – r/DIY

Tady je další opičí dráha v kleci, ale na téhle si skutečně hrají děti. Úžasné na tomto obrázku je, že opravdu zdůrazňuje, jak jsou děti nebojácné. I když spadnou, hned se zase odrazí a lezou dál.

Tento není starý, ale do našeho seznamu se dostal pro svou podobnost se starším vybavením dětských hřišť. A pokud vypadá tak trochu jako ty staré, může to znamenat jen jedno… Bolí z něj spadnout!

26. Další oblouková opičí dráha

Tato je ještě vyšší než ta předchozí, což ji činí mnohem vzrušující, ale o něco méně ideální pro pád. Vypadá to, že tu stojí už docela dlouho, a jsme si jistí, že se v nejbližší době nikam nepohne. Ani náhodou, děti tyhle věci milují až příliš.

Tohle je nová verze starého vybavení dětského hřiště a je s nimi spousta zábavy. Jen se ujistěte, že máte dobrý úchop, když se dostanete nahoru, jinak se vydáte rychlou cestou dolů.

Reddit – @AAA-playground

28. Zapomenutý teeter-totter

Teeter-tottery jsou vážně skvělá zábava, ale může záležet na tom, na jakém hrajete a s kým hrajete. Tahle dřevěná by byla noční můrou, zejména proto, že byste si pak vybírali třísky.

29. Na to jsi už moc starý

Tenhle se na seznam dostal jen proto, jak je vtipný a jak vzácný kus vybavení hřiště tihle teenageři zničili. Nikdy jsem nic podobného neviděl, ale dokážu si představit, jaká by to byla zábava v dětství. Možná si tihle kluci jen trénovali na řidičské zkoušky, o tom ale pochybuju.

30. Rozkošná jízda na kolotoči

Roztomilé video, dobře mu tak, že se ke svému pejskovi chová stejně jako k člověku. Také jsme si nemohli nevšimnout, že jeho úžasný kolotoč má skutečně sedadla. Když o tom tak přemýšlím, mám pocit, že by bylo snazší z něj spadnout.

31. Naskoč na koně a můžeš jet

Vzpomínáte si na tyto věci? V dětství to byl úžasný zážitek a dobré je, že jsou stále k dispozici. Nejspíš proto, že jsou na rozdíl od většiny ostatních věcí z minulosti naprosto bezpečné.

32. Traktor nebo dětské hřiště?

Tento titulek na Redditu zní: “Jsme jediná země, která si myslí, že staré zemědělské vybavení je vhodné jako dětské hřiště?” Odpověď zní, že asi ne, ve skutečnosti je to opravdu dobrý nápad na upcyklaci starého traktoru. Navíc to určitě přináší spoustě dětí radost, a co může být lepšího?

Tohle sice není stará opičí dráha, ale do seznamu se dostala proto, že vás rozesměje nahlas. V příspěvku poukazují na to, že opotřebení opičích drah je vpředu mnohem horší. To jen dokazuje, jak jsou opičí dráhy pro děti náročné.

Doposud jsme vám pouze vysvětlovali, co s vámi udělá příliš rychlé otáčení na zařízení dětského hřiště. Tak jsme si řekli, že vám na vlastní kůži ukážeme, o čem mluvíme. Připadá vám to zábavné? Vlastně tak trochu ano.

Imgur

Zdá se, že nebezpečné vybavení dětských hřišť má několik společných rysů, a jedním z nich jsou i točící se věci. Tohle sice není staré, ale klidně může být.

36. Snažíme se dostat k věci

Tady je další kovový snímek, a to z toho důvodu, že jsme jich tam dali víc než jeden. Prostě nemůžeme dostatečně zdůraznit, jaká je s nimi zábava, ale také škody, které by vám mohly způsobit během mrknutí oka. Když takhle sedí na slunci, je tahle skluzavka připravená udělat pořádnou paseku.

Tady je stará houpačka, která umožňuje dětem, aby se na ni naskládaly, jen je lepší zajistit, aby strany měly stejnou váhu, jinak všichni spadnou dolů. Buďme realisté, na to děti obvykle nemyslí.

Pneumatiky mají mnoho způsobů využití a mnoho z nich slouží k zábavě. Nejenže se s nimi dobře houpe, ale tyto malé skákací pneumatiky vypadají jako spousta zábavy! Obrovský úsměv na tvářích těchto dětí to dokazuje. Klíčové je, že mají dohled dospělých – my jsme ho neměli!

Kdo by jako dítě nechtěl sjet po skluzavce s raketovou lodí? Nenechte se ale zmást, pořád je to kovová skluzavka, která se na slunci upeče. Ale je to fakt super, zajímalo by mě, kdy to postavili?

Staré vybavení dětských hřišť, na kterém jsme se kdysi bavili, je někdy k popukání, a tohle obousměrné schodiště do této kategorie patří. Jako k čemu je tohle, asi jen k něčemu, po čem se dá běhat.

Tady je neuvěřitelné vybavení dětského hřiště ze 70. let, a to konečně takové, které neohrožuje děti. Nikdy předtím jsem takové vlastně neviděl, ale když jsem ho viděl, úplně mi vyrazilo dech.

Řetězové žebříky jsou tu s námi od doby, kdy vznikla dětská hřiště, a mají dobrý důvod být tu i dnes. Zaprvé jsou velmi zábavné a zadruhé jsou dostatečně riskantní na to, aby vám zvedly adrenalin.

V dávných dobách neměli jen děsivé kovové skluzavky. Ne, ve skutečnosti měli mnohem děsivější. Jen se podívejte na tenhle obrázek, bála bych se na něj sjet i jako dospělá. Jak se zpomaluješ dole? Jednoduchá odpověď: nezpomalíte.

Snímek obrazovky YouTube – Luth Luther

Tady je další dvojnásobná škoda. Máte tu lezoucí housenku a v pozadí kovovou skluzavku. Obojí vypadá směšně, ale je záludně nebezpečné. Ještě že jsou děti jako guma, kdyby si na těchto zařízeních zkoušeli hrát dospělí, bylo by po nás.

Imgur

45. Další věci k lezení…

Děti milují lezení po věcech a je úplně jedno, po čem. Stačí se podívat na tohle staré vybavení dětského hřiště ze 70. a 80. let, poznáte, co to je? Ne, ale má to díry a dá se po tom lézt, takže to děti milují.

Tihle staří houpací koně ze 70. let musí být starožitnosti a vypadají velmi zábavně. Dokonce mají v pozadí další zvíře, na kterém se dá jezdit, je to snad slepice, co tam vzadu vidím?

Tyhle žebříky ze starých časů jsou příliš vysoké na to, aby po nich lezly děti, stačí jeden pád z vrcholu a určitě si zlomíte kost. I tak ale všichni vypadají, že se nemohou dočkat, až na ně přijde řada. Co si budeme povídat, děti budou děti.

YouTube – Luth Luther

Podívejte se na tuhle obří houpačku z pneumatik z dávných dob, sotva se na ní dá sedět nebo stát. To ale těmto dětem nezabránilo, aby ji vynesly co nejvýš, a koho zajímají případné následky. Když jste dítě, tak vám to projde, když jste starší, tak už ne.

YouTube – Luth Luther

Některé z těchto fotografií pocházejí ještě z doby starší než 60. a 70. léta. Jestli jste si mysleli, že jste na tom byli špatně kvůli rozpálené skluzavce, představte si, že před pádem na hlavu z takové výšky řeknete “hele, mami, podívej se na tohle”!

Jéje.

Dřevo, kov a štěrk – z toho se dělala dětská hřiště.

Pokud jste měli štěstí, dostali jste v 90. letech nějaký měkčí materiál, ale jen v pěkných částech města.

Pokud jde o vybavení dětských hřišť, není nic lepšího než houpačky ze staré školy, a tyhle jsou tak staré, jak jen mohou být. I tak byste byli překvapeni, jak vysoko se na takových houpačkách můžete dostat.

Pixabay

Na dětských hřištích se děti vyřádí na čtyřech věcech: houpačkách, skluzavkách, tunelech a věcech, na které se dá lézt. Takže když zkombinujete dvě z nich, vznikne skvělé vybavení dětského hřiště. Kdyby tak nějak zkombinovali skluzavku a houpačku…

53. To je dlouhá cesta dolů…

Zde je dokonalý příklad toho, proč bylo některé staré vybavení dětského hřiště extrémně nebezpečné, a jsme si jisti, že to dítě se hned vrátilo zpátky, aby mohlo znovu lézt. Pak si možná zase na chvíli sedl. To je opravdu vysoko. Kdo se rozhodl to postavit tak vysoko a na co myslel?

YouTube – Luth Luther Snímek obrazovky

Tenhle park vypadá, že už se skoro nepoužívá, ale má docela úžasně vypadající plovoucí kolo, které je dokonale dobré. Osamocuje se vybavení parku? Pokud ano, někdo se na tom musí jít projet – jen ať nespadne do štěrku, protože co si pamatujeme, tak se ten materiál docela dobře zařezává do kůže!

Reddit – r/randonouts

Na tomto obrázku jsou dva naši oblíbení staříci z hřiště a oba vypadají, že jsou stále ve slušné kondici. Takže jaký je tady plán, dostat závrať a jít se klouzat, nebo se klouzat a pak jít dostat závrať. Druhá možnost se rozhodně zdá být chytřejší.

Toto dřevěné hřiště má všechny předpoklady pro to, aby bylo bolestivé, ale fantastické. Je obrovské – které dítě by si na něm nechtělo hrát? Navzdory třískám jsme se vraceli pro další.

Park by nebyl parkem bez dětských houpaček, a tenhle má několik skvělých. Líbí se mi, že nejsou tak těsné jako ty obyčejné plastové, v těch se děti vždycky zaseknou. Obvykle jsou to ale starší děti, které se do nich rády vmáčknou.

Dětské houpačky

58. Dětské hřiště světové úrovně

Tohle hřiště z dávných dob vypadá úžasně a líbí se mi, jak jedno z dětí sedí na opičí dráze úplně bezstarostně. Taky musím zdůraznit, o kolik lépe se tehdy oblékali, móda nabrala zvláštní směr.

YouTube – Luth Luther

Tato masivní skluzavka se točí dokola a dokola a dokola a dokola. Zapomeňte na to, že jsem dítě, jsem dospělý a chci se na tomhle svézt! Vypadá to spíš jako něco, co byste viděli v aquaparku, jenže tam nemáte vodu, která by váš pád zbrzdila – většinou máte štěrk.

Helter skelter

Tady je další houpačka ve stoje, jen tentokrát to vypadá, že vzduchem umírají mnohem mladší děti. Je vtipné, jak se to rodičů vůbec netýká, žádné dny, kdy by vás lidé prosili, abyste jejich děti dostali dolů.

YouTube – Luth Luther

Share