Kamera zachytila vačici, která pomáhá jelenovi sbíráním klíšťat z jeho obličeje

Kamera zachytila vačici, která pomáhá jelenovi sbíráním klíšťat z jeho obličeje

Vačice nejsou zrovna známé jako nejroztomilejší nebo nejpříjemnější stvoření na světě – ale možná bychom je měli vidět v jiném světle.

Většina lidí není velkými fanoušky těchto zvířat a považuje je za škůdce v sousedství. Jsou známí tím, že hrabou v odpadcích a obecně vypadají děsivě, když na vás koukají těma svýma malýma očima.

Wikimedia

Zdroj:
Wikimedia

Zástupce z Opossum Awareness & Advocacy (Osvěta a obhajoba opic) skupina hovořila s našimi přáteli z Bored Panda a uvedl, že ačkoli se noční šelmy těší stále větší lásce, mnoho lidí má k vačicím stále negativní postoj.

“Různí lidé se na vačice dívají různým způsobem a jejich vnímání se mění, ale historicky se mnozí domnívali, že vačice jsou obrovští hlodavci, kteří šíří vzteklinu, vzhledem k tomu, že se trochu podobají krysám (zejména jejich ocasy). Historicky je lidé zabíjeli jako škůdce a také je jedli. V několika oblastech je lidé stále zabíjejí a považují je za škůdce. Někteří lidé je považují za škůdce kvůli tomu, že vačice v chladných měsících vyhledávají teplo a mohou si vytvořit domovy ve sklepích a na půdách. Mnoho majitelů koní vačice nenávidí kvůli tomu, že jsou schopny přenášet virus, který může koně zabít. Ne všechny vačice jsou nositeli tohoto viru. Musejí se jím nakazit tak, že sežerou jiného tvora, který má tento virus. Virus na koně přenášejí svou močí nebo výkaly (pokud kůň sní potravu/trávu kontaminovanou močí/výkaly nakažené oposice, může onemocnět a někdy je to smrtelné). Někteří majitelé koní proto vačice na potkání zabíjejí. Jiní to nedělají a pouze přijímají opatření, aby se vačice nedostaly k ničemu, co by jejich koně mohli jíst,” říkají řekli na Bored Panda.

O vačicích možná nevíte, že ve skutečnosti pomáhají snižovat výskyt boreliózy a dalších onemocnění přenášených klíšťaty u zvířat a lidí.

Flickr

Zdroj:
Flickr

Možná se ptáte proč – protože klíšťata jsou oblíbenou potravou vačic! Ukázalo se, že jich každou sezónu sežerou tisíce. A jedna kamera na stezce náhodou zachytila velmi milý okamžik zahrnující klíště a jelena.

Koalice Vermont Wildlife Coalition má ve volné přírodě rozmístěno několik kamer. Pomáhají jim při výzkumu a pomáhají sledovat místní divoká zvířata v oblasti.

Jedna kamera na stezce zachytila vačici, která je docela dobrý pomocník – žere klíšťata z hlavy jelena!

Facebook

Zdroj:
Facebook

Fotografie byla sdílena s popiskem:

“Kamera na stezce vyfotila vačici, která žere klíšťata z hlavy ochotného jelena! Edit: FOTO od Grega Swanna, který řekl VWC, že vačice skutečně okusovala klíšťata!

Vačice mohou sežrat až 5000 klíšťat za 2-3 měsíce a díky nízké tělesné teplotě jsou odolné vůči vzteklině. Výborní spojenci při potlačování tohoto konkrétního přenašeče boreliózy.

Lapači je nemají rádi, protože spouštějí pasti nastražené na kojoty a jiná zvířata.”

Tato fascinující fotografie se samozřejmě rychle stala virální a nyní byla sdílena téměř 40 000krát.

Už jsme změnili váš názor na vačice? Nejenže tato špatně odhadovaná zvířata pomáhají bojovat s nemocemi způsobenými klíšťaty, ale také pomáhají zbavit se dalších škůdců, jako jsou myši, slimáci, hadi a další škůdci na zahradě. Jsou tak užiteční!

Stále je nemáte rádi? Možná proto, že jsou “špinavé”? No, v tom se mýlíš. Čistí se stejně pravidelně jako kočky a díky své velmi nízké tělesné teplotě se jen zřídka nakazí nebo šíří vzteklinu.

Flickr

Zdroj:
Flickr

Vačice jsou velmi pohodové, nicméně jsou to stále divoká zvířata a přenášejí blechy, parazity a další nemoci – proto je lepší je nechat na pokoji, pokud se s nimi setkáte.

Máte zájem pomoci změnit způsob, jakým lidé vnímají vačice? Zde je několik rad od Informovanost o vačicích a jejich obhajoba skupina:

“Lidé jim mohou pomoci tím, že se budou vzdělávat a budou mít skutečná fakta o vačicích (dobrá i špatná) a pak o nich řeknou svým přátelům, rodině a městům. Podle mého názoru jsou vačice pravděpodobně nejvíce nepochopeným a podceňovaným zvířetem v USA. Zaslouží si veřejnou omluvu mnoha lidí a organizací, které jim v minulosti ubližovaly a očerňovaly je,” uvedli.

Díky za všechno, co děláte, vačice!

Chcete vidět roztomilá mláďata vačice? Podívejte se na níže uvedené video!

Prosím, SDÍLET se svými přáteli a rodinou.

Share