Matka husa se stará o 47 mláďat a každé z nich chrání

Matka husa se stará o 47 mláďat a každé z nich chrání

Rodičovství bylo během karantény koronaviru obzvláště náročné, ale alespoň můžete být vděční, že nemáte 47 malých dětí, o které byste se museli starat!

To je výzva, které letos na jaře čelí jedna husí matka v kanadském Saskatoonu v provincii Saskatchewan. A místní muž, Mike Digout, zachytil fotografie a video jejího úžasného výkonu.

Digout řekl, že si poprvé všiml, co se děje, když se procházel po břehu řeky a kochal se divokou přírodou. Vždycky si dává pozor na bobry – ale letos byly housata mnohem zajímavější.

“Jsou tak roztomilí, když jsou malí – jako malé tenisové míčky s nohama,” řekl Digout řekl deníku The Dodo. “Tak jsem začal fotit housata, zatímco jsem čekal na bobry.”

Vzhledem k tomu, že husy mají obvykle méně než 10 housat za sezónu, nejsou všechna mláďata její.

Ve skutečnosti kachny i husy určují takzvanou “jeslovou” matku, která se stará o mláďata – je to jako školka, protože chybí lepší přirovnání.

Digout podnikal výlety k řece South Saskatchewan, aby se podíval na rostoucí hejno, které se zdálo mít každý den více housat. Při své první cestě jich viděl 16, ale v roce nedávném rozhovoru pro televizi CBC uvedl, že jejich počet vzrostl na 47.

“Bylo neuvěřitelné, jak byla klidná, když kolem ní bylo tolik housat,” Digout řekl. “Zdá se, že je to taková trpělivá máma.”

Zajímavé na tomto gaglu je však to, že se zdá, že rodiče se ne vždy vracejí v noci – takže máma husa má službu i večer.

“V noci jich máma ještě 36 chodila spát pod sebe,” říká řekl. “Je to takový pohled.”

Mohlo by se stát, že se někteří z rodičů dostali do nějakých problémů a nevrátí se. Naštěstí jsou husy velmi přívětivá stvoření, pokud jde o mláďata.

Podle cBC, Jamie Harderová, tlumočnice z Meewasin Valley Authority, uvedla, že četla o skupinách téměř 100 housat!

Digoutova skupina housat už začíná být příliš velká na to, aby každou noc spala pod svou adoptivní matkou, takže se po nějaké době začala choulit na hromádce, zatímco ona na ně dohlížela.

A už to nedělá úplně sama – v poslední době vedle ní občas vidí i další dospělé husy.

Zpočátku měla jen jednoho partnera, ale zdá se, že někteří z rodičů se pomalu vrátili. (Zajímalo by nás, jak poděkujete hlídání za týdny práce!)

Nyní se rozdělili do tří samostatných jednotek, ale stále zůstávají docela blízko sebe, zejména když jsou všichni na vodě.

“Podívejte se, jak moc vyrostly moje malé housata za 18 dní (31. května – 18. června). Jsem na ně tak pyšný. Nyní na ně během dne dohlíží 6 až 8 dospělých, takže původní pár, který jsem sledoval, má spoustu pomoci,” řekl v nedávném příspěvku na Facebooku.

Je úžasné, co všechno můžete vidět, když se vydáte do přírody a máte oči na stopkách!

Digout má na své stránce na Facebooku pěknou sbírku fotografií divoké přírody. Všichni bychom měli mít takové štěstí, že žijeme v blízkosti vody!

Nezapomeňte přejít níže a podívejte se na některé z roztomilých videí, které Digout zachytil na jedné ze svých mnoha procházek přírodou.

Prosím, SDÍLET se svými přáteli a rodinou.

Share