Muž zachránil teenagera na zadním sedadle projíždějícího auta díky gestu domácího násilí, které se naučil na TikToku

Muž zachránil teenagera na zadním sedadle projíždějícího auta díky gestu domácího násilí, které se naučil na TikToku

Když Canadian Women’s Foundation (CWF) spustila kampaň “Signál pro pomoc”, netušila, jak rychle se rozšíří prostřednictvím sociálních médií. Ale díky její vynalézavosti nyní Signál pro pomoc pomohl zachránit život šestnáctileté dívce.”

Šestnáctiletou dívku z Asheville v Severní Karolíně nahlásili její rodiče jako pohřešovanou.

pxfuel

Zdroj:
pxfuel

O dva dny později spatřil řidič na mezistátní dálnici zoufalou teenagerku, jak ze zadního sedadla auta dává signál rukou.

Wikimedia Commons – Coolcaesar

Zdroj:
Wikimedia Commons – Coolcaesar

Ukázalo se, že šlo o gesto ruky CWF “Signál pro pomoc”.

Bylo speciálně navrženo tak, aby upozornilo přihlížející, že oběť trpí domácím násilím v situacích, kdy pro ni nemusí být bezpečné mluvit.

Snímek obrazovky YouTube – Fox5 Las Vegas

Zdroj:
Snímek obrazovky YouTube – Fox5 Las Vegas

Šestnáctiletá dívka i projíždějící řidič se o signálu CWF “Signál pro pomoc” dozvěděli na TikToku, kde byla videa s jeho použitím sdílena a zhlédnuta milionkrát.

V prohlášení vydaném úřadem šerifa okresu Laurel se uvádí:

“Stěžovatelka jela za vozidlem a všimla si, že spolujezdkyně ve vozidle dělá gesta rukama, která jsou na platformě sociálních médií “Tik Tok” známá jako symboly násilí doma – potřebuji pomoc – domácí násilí.”

Signál byl původně vyvinut již v březnu 2020, protože nadace očekávala, že s výlukami dojde k nárůstu případů domácího násilí.

Pixabay – Pexels

Zdroj:
Pixabay – Pexels

Podle časopisu Americal Journal of Emergency Medicine (jak uvádí TIME) zaznamenala velká města v USA drastický nárůst hlášení o domácím násilí během výluky. Například v San Antoniu došlo k 18% nárůstu, v Portlandu k 22% nárůstu a v New Yorku k 10% nárůstu.

Co je to tedy “signál o pomoc”?

Signál je gesto jednou rukou, které spočívá v tom, že člověk zvedne ruku dlaní dopředu, pak zastrčí palec do dlaně a sevře prsty, aby palec zachytil.

Wikimedia Commons – Canadian Women’s Foundation/Josh Burleton

Zdroj:
Wikimedia Commons – Canadian Women’s Foundation/Josh Burleton

Nadace při svém vzniku doufala, že se podaří vyvinout signál, který by bylo možné provést, když oběť drží telefon, proto bylo rozhodnuto o signálu jednou rukou. Uvěznění palce má také představovat uvěznění oběti v nebezpečné situaci.”

Když řidič spatřil “signál o pomoc” teenagerky, okamžitě zalarmoval úřady.”

Muž pak pokračoval v pronásledování auta 7 mil, dokud se policii v Kentucky nepodařilo řidiče zastavit a teenagerku zachránit.

Wikimedia Commons – Ildar Sagdejev

Zdroj:
Wikimedia Commons – Ildar Sagdejev

Řidič, 61letý James Herbert Brick, byl zatčen.

Zástupce šerifa okresu Laurel Gilbert Acciardo se domnívá, že Brick nevěděl, že teenagerka používá ruční signál. “Zřejmě si myslel, že mává na osoby, a ona nemávala.”

“Používala tento signál, signál TikTok, aby naznačila: “Jsem v nouzi.”

“Díky bohu, že tam byl nějaký motorista, který to interpretoval [a] zavolal na 911,” dodal. “Bylo to prostě úžasné řešení.”

Snímek obrazovky YouTube – Fox 5 Las Vega

Zdroj:
Snímek obrazovky YouTube – Fox 5 Las Vega

Pokud se někdy dostanete do situace, kdy uvidíte někoho, kdo používá “signál pro pomoc”, CWF doporučuje, abyste se s dotyčným člověkem poradili, co potřebuje. Pokud je oběť v bezprostředním ohrožení, jako šestnáctiletá teenagerka v tomto příběhu, měli byste okamžitě zalarmovat policii.”

Andrea Gunrajová z CWF ve svém prohlášení uvedla:

“Bylo opravdu úlevné slyšet, že to tato mladá žena dokázala a že lidé pochopili, co se děje, a že dokázali za těchto okolností zavolat o pomoc.”

Více o “Signálu o pomoc” a záchraně teenagerky se dozvíte v následujícím videu!

Prosím, SDÍLEJTE to se svými přáteli a rodinou.

Share