Podle vědy jsou leváci zcela výjimeční

Podle vědy jsou leváci zcela výjimeční

Přibližně ve věku 15 měsíců může vaše dítě začít čmárat a v této fázi si můžete nejdříve všimnout, zda je vaše dítě pravák nebo levák.

Některé děti dávají přednost levé ruce, když drží lžičku, tužku nebo dokonce láhev. Někteří rodiče by však okamžitě vyhledali pomoc, jak tento problém “napravit”.

Pixabay/lonsainclaire

Zdroj:
Pixabay/lonsainclaire

Pro některé je “leváctví” problém, který je třeba vyřešit co nejdříve.

Ve světě plném praváků se s leváky někdy může zacházet jinak jen kvůli jejich preferencím. Věděli jste však, že být levákem má některé úžasné výhody?

Pexels/Anthony Shkraba

Zdroj:
Pexels/Anthony Shkraba

Věřte tomu nebo ne, ale říká se, že leváci nejvíce používají “pravou” stranu mozku.

Náš mozek je ve skutečnosti zkřížený – to znamená, že pravá strana mozku, která ovládá 3D vnímání, vnímání hudby, vhled, představivost a umění, je u leváků dominantnější.

Nebuďte proto překvapeni, pokud znáte někoho leváka, který vyniká ve svých vybraných oborech. Mezi slavné leváky patří například Ludwig Van Beethoven, Bob Dylan, Pablo Picasso, Bill Gates, Nicole Kidmanová nebo Angelina Jolie.

Pixabay/athree23

Zdroj:
Pixabay/athree23

Pokud máte rádi baseball, pak byste byli překvapeni, že leváci jsou úžasní hráči baseballu!

Nejen to, někteří říkají, že si vedou výjimečně dobře v jakémkoli sportu, jako je tenis, plavání, šerm, a ano, dokonce i box!

Pixabay/dcfotography

Zdroj:
Pixabay/dcfotography

Manny Pacquiao, který je podle různých boxerských institucí, jako jsou ESPN, TBRB, The Ring a BoxRec, sedmým nejlepším aktivním boxerem na světě a třetím nejlepším aktivním boxerem ve welterové váze, je ve skutečnosti levák.

Pixabay/rcelis

Zdroj:
Pixabay/rcelis

Pokud vás to ještě neohromilo, věděli jste, že leváci jsou známí jako umělečtí a inovativní lidé?

Podle výzkumu, který provedla American Journal of Psychology, zjistili, že leváci jsou ve skutečnosti lepší v divergentním myšlení!

ThisIsEngineering/Pexels

Zdroj:
ThisIsEngineering/Pexels

Není divu! Možná to je důvod, proč bylo osm amerických prezidentů leváků!

James A. Garfield, Herbert Hoover, Harry S. Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan, George Bush, Bill Clinton a Barack Obama byli leváci!

Pixabay/271277

Zdroj:
Pixabay/271277

Leváci jsou také známí tím, že jsou vynikající v multi-taskingu!

Tento výzkum byl proveden Illinois Research Consortium poslední 2008. V jejich výzkumu se ukázalo, že leváci a praváci mají odlišné způsoby řešení paměti a plnění úkolů.

Nyní si praváci rozdělují problémy na různé části a pak je řeší postupně. Leváci analyzují problém jako celek a pak ho řeší.

Pixabay/PublickDomainPictures

Zdroj:
Pixabay/PublickDomainPictures

A nakonec, věděli jste, že 13. srpna je Mezinárodní den leváků?

Ano! Můžete být hrdí a oslavovat, že jste leváci. Nejste sami, a pokud víte, jak skvělé je být levákem, pak byste dokonce mohli inspirovat lidi!

Teď, když znáte některé výhody a úžasná fakta o levácích, pak vás možná napadne, jestli jedno z vašich dětí není levák. No, toto jsou některé z nejčastějších znaků, které předpovídají, zda je vaše dítě levák:

  • Zkontrolujte, které ruce dává vaše dítě přednost při používání lžíce.
  • Zkontrolujte, zda vaše dítě často kope levou nohou.
  • Zkontrolujte, zda vaše dítě raději drží pastelku nebo tužku levou rukou.
Pexeso/Thirdman

Zdroj:
Pexeks/Thirdman

Pokud vaše dítě vykazuje některé z těchto příznaků, pak vám gratulujeme! Vaše dítě možná patří k 15 % naší populace, kteří jsou leváci.

Nezapomeňte, že na tom, že je dítě levák, není nic špatného, takže místo toho, abyste ho opravovali, pomozte mu tuto jedinečnost prozkoumat a přijmout.

Nezapomeňte se o tento článek podělit se svými levorukými přáteli a rodinou!

Prosím, SDÍLET se svými přáteli a rodinou.

Share