Slon se konečně osvobodil z řetězů poté, co poznal jen život plný práce

Slon se konečně osvobodil z řetězů poté, co poznal jen život plný práce

Sloni jsou sice obrovští tvorové, ale patří k nejmírnějším zvířatům na světě. V porovnání s většinou zvířat jsou to obři, ale tito savci jsou zároveň krotcí a submisivní

YouTube

Zdroj:
YouTube

Zejména asijští sloni jsou považováni za největší savce asijského kontinentu. Žijí v suchých až vlhkých lesích a na pastvinách podél jižní a jihovýchodní Asie.

YouTube

Zdroj:
YouTube

V některých asijských zemích, například v Thajsku, jsou sloni chováni v zajetí a jsou cvičeni, aby se mísili s turisty. Návštěvníci z celého světa platí za setkání s divokými slony, za jejich koupel a dokonce za jízdu na jejich hřbetě.”

Khum Min, slon v zajetí v severním Thajsku, býval jedním z těchto slonů, dokud ho nakonec nepustili na svobodu.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Čekala ho práce, ale nakonec byl osvobozen díky úsilí lidí, kteří se zasazují o to, aby se divocí sloni mohli pohybovat na svobodě.

Již v roce 2010 byl Khum Min v rámci dokumentárního filmu Cesta za svobodou oceňovaného filmaře Martina Guinnesse vypuštěn do volné přírody, kde může být součástí stáda v džungli v okolí odlehlé vesnice horského kmene Karenů. Byl to srdceryvný okamžik a skupina filmařů byla u toho, aby zachytila přesně tu vteřinu, kdy se Khum Min dostal z okovů

Pexels

Zdroj:
Pexels

Nechat Khum Mina volně běhat v džungli by neměl být problém. Za prvé, sloni jsou tvorové, kteří jsou nesmírně společenští. Obvykle tvoří skupiny po šesti nebo sedmi, které vede nejstarší samice, matriarcha.

Když stádo slonů narazí na jiné slony, obvykle se spojí a vytvoří větší stádo. Tento rys je podobný tomu, jak se socializují a chovají afričtí sloni.

Hřejivý okamžik

YouTube

Zdroj:
YouTube

Když Khum Min čeká, až mu budou sundána pouta, viditelně vrtí ocasem, což je znamení, že má z této události radost. Sloni jsou koneckonců považováni za jedny z deseti nejinteligentnějších zvířat. Musel vědět, že v tu chvíli se jeho život změní.

Řetězy mu byly jeden po druhém sundány. Klidně čekal, až to ten chlap dokončí, a když bylo konečně všechno venku, pomalu se vzdálil z místa, připravený vykročit vstříc životu v džungli.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Khum Min neztrácel čas. Ještě silněji vrtěl ocasem a vykročil směrem k lesu, nadšený, že ho čeká život na svobodě.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Skupina sledovala, jak Khum Min spokojeně klusá k lesu. Na slonových mohutných krocích a energických pohybech je vidět, že má radost ze změny, která v jeho životě nastala.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Vzhledem k tomu, že asijských slonů pomalu ubývá, je třeba tato zvířata podporovat v rozmnožování. To však nemohou dělat bez bezpečného a spokojeného prostředí stáda. V zajetí to nedokážou.”

Pokud máte zájem přispět na podporu ochrany a zachování asijských slonů, můžete své dary zaslat na adresu Elephants in Crisis nebo Elephant Voices.

Prosíme, SDÍLEJTE tento článek se svými přáteli a rodinou.”

Share