Spící chobotnice mění barvu během snění

Spící chobotnice mění barvu během snění

Kdyby na této planetě měla proběhnout revoluce proti lidem, pravděpodobně by ji vyvolaly chobotnice! Jsou to jedni z nejchytřejších tvorů na Zemi a mají schopnost učit se rychleji než téměř cokoli, co jsme kdy viděli.

Pexels

Zdroj:
Pexels

Zapomeňte na roboty, další revoluce přijde od chobotnic!

Pexels

Zdroj:
Pexels

Stále probíhá spousta výzkumů těchto mnohonožých hlavonožců, ale jediné, co to dělá, je, že nám odhaluje, jak jsou ve skutečnosti chytří. Každý rok objevujeme věci, o kterých jsme neměli ani tušení, že je chobotnice umí.”

Televizní stanice PBS Nature zveřejnila video, které nám ukazuje krásu a inteligenci těchto mimozemšťanů.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Laurel je teenager, který má na rozdíl od většiny domácích mazlíčků domácího mazlíčka. Zatímco spousta dětí chce za domácího mazlíčka štěně nebo poníka, Laurel si pořídila chobotnici! Prostřednictvím videa se dozvíme něco pozoruhodného. Navzdory obrovským evolučním rozdílům mezi člověkem mají Laural a Heidi (chobotnice) jedinečný vztah.”

Když Heidi jednoho dne natáčela, zachytila něco úžasného.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Heidi seděla blízko horní části nádrže, přímo u bariéry mezi vodou a vzduchem. Nehybně se držící, kromě pohupování těla ve vodě, Heidi spala. Zatímco spící chobotnice byly natočeny už dříve, to, co se dělo potom, se zdálo být něco zcela nového.

Jak Heidi spala, začala měnit barvy.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Vypravěč začal vysvětlovat, co se děje. Heidi se to zdálo! Ba co víc, podle barev, do kterých se proměňovala, se dalo téměř poznat, co ve snu dělá. Nevypadalo to jako nějaké pasivní střídání barev – vypadalo to jako skutečný, vědomý, sen.”

Začala jako mramorovaná hnědá a bílá a najednou se změnila na téměř čistě bílou.

YouTube

Zdroj:
YouTube

Vypadá jako barevný kaleidoskop, vlnky změny se rozlévají po její kůži. Nakonec se ustálily na čistě bílé. Vypravěč vysvětluje:

“Pravděpodobně spí a pak uvidí kraba a její barva se začne měnit. Pak celá ztmavne. Chobotnice to udělají, když opustí dno. Je to maskování. Dělají to, když chytají potravu. Pravděpodobně tam sedí a jí ho.”

Sledování této scény je fascinující

YouTube

Zdroj:
YouTube

Nemůžete si pomoct, ale při pohledu na záblesky barev a vzorů na její kůži pocítíte trochu úžasu. Takové věci vídáme jen v CGI, ale tato scéna není nic jiného než skutečná. Díky vodově modrému pozadí a jemné hudbě se necháte ukolébat úžasem při sledování malé chobotnice jménem Heidi.

Chobotnice má 500 milionů neuronů, což je zhruba stejný rozsah, jaký mají savci.

Pixabay

Zdroj:
Pixabay

Průměrný pes má v mozku přibližně takový počet neuronů. Chobotnice je však jiná. Třetina těchto neuronů se nachází v jejím mozku a zbytek v kůži a pažích. Výsledkem je jiná inteligence, než na jakou jsme zvyklí. Je těžké srovnávat chobotnice a savce. Každý jsme prostě dobrý v něčem jiném. It just makes for a more beautiful world.

Check out the amazing video below!

Please SHARE this with your friends and family.

Share