Vzácný porod nosorožce zachycený na videu

Vzácný porod nosorožce zachycený na videu

Nosorožci jednorozí rodí obvykle v noci nebo brzy ráno.

Ošetřovatelé a návštěvníci zoo v Chester Zoo v anglickém hrabství Cheshire byli šokováni, když byli svědky porodu tohoto nosorožce v odpoledních hodinách!

patnáctiletá Asha porodila své 50kg mládě 14. října 2022 v 16:24 hodin.

Ošetřovatelé v zoo na příchod mláděte netrpělivě čekali přibližně 15 měsíců, což je doba, po kterou jsou větší nosorožci jednorozí březí se svými mláďaty. Koneckonců tito nosorožci jsou již na seznamu Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) jako “zranitelní vyhubením”.

YouTube – Inside Edition

Zdroj:
YouTube – Inside Edition

Odborníci odhadují, že v současné době žije ve volné přírodě pouze 3 000 nosorožců jednorohých, většinou v Indii a Nepálu.

A hrozí jim vyhynutí kvůli nelegálnímu pytláctví.

“Z Ashy a jejího nového přírůstku jsme naprosto nadšeni. Jsou to už čtyři roky, co se u nás v Zoo Chester narodilo mládě nosorožce jednorohého většího, a je na ně opravdu neuvěřitelný pohled,” řekl Sam Harley, vedoucí týmu nosorožců v Zoo Chester, oznámil.

YouTube – Inside Edition

Zdroj:
YouTube – Inside Edition

Aby šéfové zoo v Chesteru zvýšili nadšení z nového nosorožce, rozhodli se uspořádat soutěž o jméno pro nový přírůstek v zoo Chester.

“NARODIL SE NOSOROŽEC… A VY NÁM MŮŽETE POMOCI DÁT MU JMÉNO! Sledovat mámu Ashu, jak rodí své 50kg mládě, je opravdu výjimečný pohled. Vyberte si jedno ze tří jmen níže a napište do komentáře své oblíbené,” napsala Zoo Chester na svém webu Facebooková stránka.

Dali na výběr ze tří možností. Thuli, což je řeka v Nepálu, Jiya, což znamená sluneční svit, nebo Bahula, což znamená hvězda. Kterou z nich byste si vybrali?

Mnoho stoupenců stránky si vybírá Jiyu, protože “dává plemeni novou naději” a je “slunečním paprskem” Chesterská zoo zatím nezveřejnila oficiální jméno, takže je pravděpodobně ještě čas hlasovat na jejich facebookové stránce!

YouTube – Inside Edition

Zdroj:
YouTube – Inside Edition

Už v den, kdy Asha porodila, si všimli, že je letargická a nejí jídlo.

Tušili, že se chystá brzy porodit, ale pravděpodobně nečekali, že Asha porodí, až se tak stane. Od chvíle, kdy Ashe praskla voda, uplynulo 14 minut, než přivítala toto 50kg nosorožčí mládě, které doroste do váhy kolem 1,17 tuny.

“Bylo mi opravdovou ctí být svědkem tak výjimečné události. Maminka a mládě byly tak uvolněné a klidné, trávily čas bok po boku a sbližovaly se,” řekl Sam Harley dodal.

YouTube – Inside Edition

Zdroj:
YouTube – Inside Edition

Zoo Chester je jedinou britskou zoologickou zahradou, která má na místě endokrinologickou laboratoř.

Díky tomu mohli pečlivě sledovat Ašiny březosti týden po týdnu.

“Provádět ultrazvuk u nosorožce indického a jeho úžasně tlusté kůže není snadné, ale díky týdennímu odběru a sledování vzorků trusu Ashy jsme schopni sledovat těhotenství a zjistit, jak se daří mamince a mláděti,” řekl John O’Hanlon, laborant v Zoo Chester, vysvětlil.

YouTube – Inside Edition

Zdroj:
YouTube – Inside Edition

Zaměstnanci chesterské zoo to všechno rádi provedou, pokud to znamená, že nosorožci zůstanou v bezpečí.

Bohužel tito nosorožci jednorozí jsou pytlačeni pro své rohy, které se používají pro zvláštní tradiční asijské léky, jejichž účinnost není vědecky prokázána.

Přestože jejich ochranářská práce nikdy nekončí, dělají ji, pokud to znamená zachování těchto vzácných druhů při životě.

YouTube – Inside Edition

Zdroj:
YouTube – Inside Edition

“Je to úžasný pocit vědět, že přispíváte k tomu, aby nevyhynula řada vzácných druhů,” John O’Hanlon dodal.

Chcete být svědky vzácného porodu nosorožce? Podívejte se na video níže.

Prosím SDÍLET se svými přáteli a rodinou.

Share