Záchranáři našli malé šimpanzí mládě v kartonové krabici jen s roztrhanou dekou pro pohodlí

Záchranáři našli malé šimpanzí mládě v kartonové krabici jen s roztrhanou dekou pro pohodlí

Jednoho dne se týmu záchranářů z organizace Liberia Chimpanzee Rescue and Protection naskytl smutný pohled. Dostali anonymní tip na šimpanze, který se ocitl v nesnázích.

Vydali se do obchodu se zásobami, kde byla držena, a našli nejmenšího šimpanzího mláděte, jak sedí v kartonové krabici a drží se roztrhaného kusu oblečení.

LCRP/Facebook

Zdroj:
LCRP/Facebook

Roční šimpanz jménem Chance byl posledních několik měsíců chován jako domácí mazlíček. Záchranáři nevěděli, jak “majitelé” Chance získali, ale měli představu.

“Víme, že její matka byla zabita,” řekla Jenny Desmondová, zakladatelka LCRP, pro The Dodo. “Člověk nemůže získat šimpanzí mládě, aniž by nejprve zabil jeho matku a další blízké dospělé členy rodiny.”

Vzhledem k tomu, že Chance byl v době, kdy byla jeho matka zabita, teprve mládě, neměl se o něj kdo řádně postarat a poskytnout mu potřebnou výživu.

Bohužel se zdálo, že její noví majitelé se o ni nestarají a nechávají ji jen v kartonové krabici v rohu.

LCRP/Facebook

Zdroj:
LCRP/Facebook

“Zdá se, že většinu času trávila v krabici, a když byla mimo krabici, na betonové a špinavé zemi v obchodě,” řekl Desmond řekl. “Nezdá se, že by ji někdo často bral do ruky nebo držel, protože od té doby, co jsme ji zachránili, se musela naučit, jak se má zvedat a držet se mě.”

Bylo zřejmé, že život v zajetí se na šimpanzím mláděti značně podepsal.

Záchranáři uvedli, že její oči vypadaly prázdné a jako zdroj útěchy se držela kusu oblečení.

“Její houpání a lpění na látce jsou jasnými ukazateli stresu, traumatu a vážného nedostatku pozornosti a péče,” řekl Desmond.

Majitelé Chance krmili pouze rýží a kukuřičnou moukou, takže byla silně podvyživená a vyhublá.

Nejenže byla na svůj věk málo vyvinutá, ale zdálo se, že má v hlavě nahromaděnou nějakou tekutinu, která nejspíš vznikla v důsledku úrazu.

Záchranáři Chance rychle vyvedli z obchodu a místo toho jí dali příjemnou teplou deku, aby se mohla držet.

LCRP/Facebook

Zdroj:
LCRP/Facebook

“Všem malým dětem dáváme na noc deky a určitě je mohou kdykoli nosit,” řekl Desmond řekl. “Obecně však máme zkušenost, že jejich potřeba přikrývek jako nezdravých zdrojů pohodlí rychle mizí s větší péčí a správnou výchovou.”

Jakmile byla holčička převezena do rehabilitačního centra LCRP, záchranný tým byl ohromen její úžasnou změnou chování a postoje.

Začala být méně závislá na dece.

Brzy se Chance přestala houpat sem a tam, začala se stavět a natahovat ruce, aby ji někdo držel.

LCRP/Facebook

Zdroj:
LCRP/Facebook

“Dělá pokroky a rychle se zotavuje,” řekl Desmond řekl. “Zjistili jsme, že šimpanzi jsou neuvěřitelně odolní.”

Jednou z nejneuvěřitelnějších věcí, která naplnila srdce záchranářů, je to, že se Chance začal usmívat a smát.

Všichni měli obrovskou radost z toho, jak v jejich péči rozkvétá.

LCRP/Facebook

Zdroj:
LCRP/Facebook

Chance stráví příštích několik let v LCRP a bude jí poskytována nepřetržitá péče, aby mohla růst zdravá a silná. Brzy se seznámí s dalšími mladými osiřelými šimpanzi.

“S ostatními šimpanzi bude seznamována v bezpečném a pomalém procesu, který jí umožní vybrat si [the] úroveň interakce a čas strávený s ostatními šimpanzi,” řekl Desmond řekl.

V tuto chvíli si nikdo není jistý, zda bude vypuštěna zpět do volné přírody, ačkoli by to byl ideální scénář.

“Návrat do volné přírody, známý jako reintrodukce, je dlouhý a složitý proces, a i když o tom sníme, není to jednoduché ani jisté,” řekl Desmond řekl. “Šimpanzi mají v Libérii naději na reintrodukci, protože se zde přirozeně vyskytují a stále zde zbývají rozsáhlé lesní plochy. Reintrodukce zahrnuje mnoho faktorů a více skupin a odborníků, kteří posuzují a určují proveditelnost.”

Desmond má pocit, že Chance bude s největší pravděpodobností žít v “polopřirozeném prostorném lesním prostředí s ostatními šimpanzi po celý svůj život”

Je to už několik let, co byla Chance zachráněna, a v záchranné stanici je stále velmi šťastná. Má herní skupinu šimpanzů, se kterými se ráda baví, a také ráda tráví čas mazlením se svými ošetřovateli. Je to zlatíčko.

Podívejte se na video malé Chance níže!

Prosím, SDÍLET se svými přáteli a rodinou.

Share