Chamtivý majitel “podcenil” své nájemníky a ti teď budou vlastníky jeho domu

Chamtivý majitel “podcenil” své nájemníky a ti teď budou vlastníky jeho domu

Díky chamtivosti jednotlivců a korporací, kteří se domnívají, že mají právo nejen zpeněžit, ale i neustále zvyšovat zisky ze základních lidských potřeb, se pro mnoho Američanů stalo vlastnictví bydlení nebo cenově dostupný nájem nedostupným.

CBS News v únoru uvedla, že ceny domů prudce rostou a že na trhu je pouze 250 000 domů, které jsou považovány za dostupné pro domácnosti s ročním příjmem mezi 75 000 a 100 000 dolary. To způsobilo, že přibližně 61 % amerických nájemníků je od koupě vlastního bydlení odrazeno.

Pixabay

Zdroj:
Pixabay

Podle The New York Times jsou zásoby na nízké úrovni také proto, že domy pro první bydlení vykupují investoři a společnosti, které je mění na nájemní nemovitosti. Následně zvyšují nájemné.

Nájemné se v dubnu vyšplhalo na historické maximum, které oproti loňsku vzrostlo o 16,7 %, a průměrný nájem činil 1 827 dolarů. Někteří lidé se však brání.”

Přesto to nejsou politici, kdo vytváří zákony, které by měly omezit stále rostoucí zisky nad základními potřebami. Jsou to lidé. Nájemníci z Bronxu, kteří měli být vyplaceni ze svých bytů, když dům koupil nový majitel, se stanou majiteli tohoto domu

Pixabay

Zdroj:
Pixabay

A to za nízkou cenu 2500 dolarů za kus. James Giddings koupil dům s 21 jednotkami v bronxské čtvrti Port Morris asi před pěti lety za 4 miliony dolarů

Když obyvatele upozornil, že se chystá zvýšit nájemné, spojili se, aby zjistili, co mohou proti zvýšení udělat

V té době už nájemníci platili 1100 dolarů za garsonku v roce 2017. Pronajímatel jim oznámil, že se nájemné zvýší o 400 až 1 000 dolarů.”

“Všichni jsme věděli, že se buď potopíme, nebo budeme plavat. Buď se spojíme jako skupina, nebo nás podrazí,” řekl nájemník Kevin Stone.

Nájemníci se dozvěděli o městském programu vytvořeném v 80. letech, který umožňuje obyvatelům převzít kontrolu nad budovami opuštěnými pronajímateli vytvořením společnosti Housing Development Fund Corporation (HDFC).

Záměrem bylo získat prostředky od neziskové organizace nebo města na koupi budovy, kde by se jednotlivé byty prodaly nájemníkům.

Ti by poté mohli bydlet v podstatě bez nájemného, ale museli by platit měsíční poplatky za údržbu. Nájemníci by také mohli své domy prodat.”

Případné volné byty by se prodávaly pod tržní cenou za cenu, kterou by odsouhlasilo město.”

Družstvo by vedli nájemníci, kteří by museli projít požadovaným školením, aby mohli provoz řídit.”

Proces zdržel případ, který by určil, zda je v budově regulované nájemné, pandemické moratorium na vystěhování a případy proti nájemníkům kvůli neplacení.

Nakonec se však Giddings rozhodl vyslyšet žalobu nájemníků, aby od něj budovu odkoupili.

Nájemníkům se podařilo získat nízkoúročenou překlenovací půjčku od dárce blízkého Urban Homesteading Assistance Board, který podporuje HDFC.

Nakonec budovu na 700 East 134th Street prodal nájemníkům za 2,6 milionu dolarů.

Pixabay

Zdroj:
Pixabay

Giddings řekl deníku The New York Times, že jeho výdaje převyšovaly nájemné, které byl schopen vybrat.

K tomu, že se musel složit, přispěly i vysoké daně z nemovitosti, pomalu probíhající soudní řízení a inflace.”

“Jsem šťastný za nájemníky (brzy majitele) a přeji jim úspěch,” uvedl v e-mailu.”

Nadšení jsou i nájemníci.”

“[ Pronajímatel] podcenil naši schopnost vzájemné komunikace, což byl jeho největší pád,” řekl Stone. “Lidé se na nás podívají, podívají se na tuhle budovu v Bronxu a řeknou si: ‘aha, to jsou jen průměrní lidé’ Ale lidé v té budově mají práci na plný úvazek, jsou to profesionálové a pracují. Máme schopnost samostatně myslet a máme schopnost psát. Můžeme se spolehnout na vlastní rozum a znalosti, abychom věci zvládli. Což se nám podařilo.”

Každý z obyvatel zapojil svůj talent, aby se práce podařila. Jeden z nich byl dobrý spisovatel, další fotograf, ostatní se dohodli, že budou dělat průzkumy a telefonovat.”

“Byli jsme takoví, nechci říct bezradní, ale nevěděli jsme, co děláme, jen jsme to předstírali, dokud se to nepovede,” řekla nájemnice Claudia Watertonová.

Přestože některým nájemníkům byly údajně nabídnuty vedlejší nabídky s výhodnými nájemními smlouvami výměnou za to, že od boje upustí, všichni drželi při sobě.

“Spousta z nás nevěděla, co znamená obtěžování nebo zastrašování,” řekla Watertonová. “Neuvědomovali jsme si, že některé věci, které se děly, byly taktikou, jak nás donutit odejít.”

View this post on Instagram

Share