Muž zastaví, aby dal napít pásovci, který olizuje mokrou zem –

Muž zastaví, aby dal napít pásovci, který olizuje mokrou zem –

Dasipodid hojně nabíral půdu, když si Cristiano Henrique de Souza, agronom z brazilského institutu INDEA, uvědomil, že hledá vodu. Proto se dvakrát nerozmýšlel, jestli se s malým chlapcem podělí.

Momentka byla zaznamenána, když byl inženýr na hygienické kontrole a zastavil se, aby se napil vody. Mládě pásovce naopak velmi rychle hrabalo a snažilo se najít pod zemí voduv tu chvíli se rozhodl, že jí dá trochu na víko nádoby, ve které byla voda.

Jelikož je neobvyklé, aby se toto zvíře dostalo tak blízko k člověku, chtěl Cristiano tento vzácný okamžik zaznamenat: “Snažil se slízat vlhkost ze země a neměl moc štěstí. Sehnul jsem se tedy, přiblížil k němu hrnek a k mému překvapení začal malý tvor pít vodu přímo z mého hrnku.”.

Inženýr pokračuje ve vyprávění: “Okamžitě mi bylo dítěte líto. Už několik dní nepršelo, a když jsme se podívali na suchou půdu, bylo zřejmé, že zvíře hledá vodu.

Za pouhou minutu spotřeboval dva plné uzávěry vody, opravdu to bylo ve velké nouzi. Cristiano vypráví: “Znovu jsem si naplnil pohár, přistoupil k němu a řekl: ‘Ahoj, kamaráde’.”.

Pásovci jsou hmyzožraví živočichové a jsou velmi nepolapitelnípři této příležitosti však rozhodlo jeho chování. Řídil se instinktem, že potřebuje pomoc. Christian vypráví příběh: “Situace byla nešťastná, protože se jednalo o oblast, která by měla být úrodná pro původní zvířata. Ale tady jsem dával vodu zvířeti v nouzi.”.

Když se uklidnil, olízl inženýrovi ruku a odešel. Romildo Gonçalves, biolog a profesor na Federální univerzitě v Mato Grosso, souhlasí s tím, že chování tohoto mláděte bylo nečekané.

Romildo řekl: “Jedná se o divoké zvíře, které se s lidmi stýká jen velmi málo. Jeho chování je netypické, protože má velmi malý mozek a nedosahuje takové úrovně inteligence, aby mohl navazovat vztahy jako domestikovaná zvířata.”.

Nějak pásovec cítil, že je ohrožen na životě, protože tak dlouho nepil tekutinu. Je velmi pravděpodobné, že ho instinkt chránil před jistou ztrátou, ale díky Cristianovi a jeho dobrému srdci se tak nestalo.

Share